Zamienniki

Zamienniki tonerów to temat który niejednokrotnie przewija się w wielu dyskusjach. Producenci drukarek z jednej strony walczą z producentami zamienników jednak z drugiej strony nie do końca chcą iść na otwartą wojnę! Czemu tak się dzieje?

Otóż najwięksi producenci tonerów tacy jak HP, Canon, Brother, Samsung, Xerox itp. doskonale zdają sobie sprawę, że firmy produkujące/sprzedające zamienniki to również firmy, które sprzedają urządzenia drukujące. Jeżeli np. HP zacznie mocno naciskać na producentów zamienników to oni przestaną klientom polecać sprzęt firmy HP. Wielu klientów nie wyobraża sobie korzystania z urządzeń drukujących tylko na oryginalnych tonerach. Więc całkowite zniknięcie zamienników danej firmy prowadziło by w konsekwencji do znacznego zmniejszenia sprzedaży urządzeń drukujących tego producenta.

Małą wojnę z producentami zamienników prowadzi firma HP wprowadzając patenty na tonery do drukarki HP LJ P2055D i HP LJP2055DN czyli CE505X. Jednak czy ten patent się opłacił? Sporo użytkowników przerzuciło się na sprzęt Canon LBP6670 (praktycznie taki sam sprzęt) jednak tonery już wolne od patentu. Po pewnym czasie jednak producenci zamienników obeszli patent i sprzedają tonery CE505X kilka procent drożej niż przed patentem.

Generalnie naszym zdaniem producenci drukarek powinni żyć w symbiozie z producentami zamienników ponieważ każdy nakręca nie tylko sobie, ale i pozostałym rynek zbytu.